Prezentacja książki Zbigniewa Nosowskiego

„Kościół powinien teraz mówić do Polaków językiem wolności i dialogu, a nie językiem zakazów i konfrontacji” − stwierdza Zbigniew Nosowski w swojej najnowszej książce pt. „Krytyczna wierność”. Podczas premierowej prezentacji tej książki odbędzie się dyskusja publicystów katolickich. Spytamy w niej m.in.: Czy dialog wyklucza konfrontację, a wolność stoi w sprzeczności z zakazami? Jak być katolikiem współczesnym, krytycznym, a zarazem ortodoksyjnym? I jak szukać jedności w podzielonym Kościele?

(wiez.pl)

Na prezentację książki zapraszamy 1 kwietnia 2014 r. o godz. 18.00 do kościoła środowisk twórczych na Pl. Teatralnym.

Więcej informacji

 

————————————————————–

Ze słowa wstępnego bp. Grzegorza Rysia:
„Są w prezentowanym zbiorze teksty niepozbawione pewnej dozy «proroctwa» – takie, które w chwili spisywania były raczej wyczuwaniem przyszłości. Formułowane w nich priorytety i marzenia stają się na nowo programem w Kościele papieża Franciszka. To Kościół świadomy dwóch swoich największych skarbów: Eucharystii i ubogich; Kościół podkreślający z mocą potrzebę działania na rzecz dobra wspólnego (nie tylko wewnątrzkonfesyjnego)”.

Fragment książki:
Kościół powinien teraz mówić do Polaków językiem wolności i dialogu, a nie językiem zakazów i konfrontacji. Kościół nie musi bać się wolności, lecz może z niej obficie korzystać, prezentując współczesnym ludziom przekonującą propozycję – propozycję najpiękniejszą: duchowego spotkania z Bogiem i oparcia swego życia na przymierzu z Nim. Wiara przecież pomaga być wolnym.

Jeśli naprawdę katolicyzm ma być w przyszłości źródłem twórczej inspiracji dla kolejnych pokoleń Polaków, to dzisiaj katolicy nie powinni mieć światu za złe, że jest inny, niż byśmy chcieli. Żeby skutecznie ten świat zmieniać, trzeba raczej pozytywistycznej pracy u podstaw niż publicystycznych wojen.
(z rozdziału „Polskie katolicyzmy”)

Redaktor naczelny „Więzi” szkicuje w swej książce mapę polskich katolicyzmów. Angażuje się w spory ideowe, wskazuje błędy i zaniedbania polskiego Kościoła, nie pomija jednak spraw, które uważa za pomyłki własnego środowiska. Afirmując otwartość Kościoła, przypomina, że katolicyzm otwarty nie może stanowić wewnątrzkościelnej frakcji. Książka zawiera zarówno wybrane dawne artykuły autora, jak i teksty niepublikowane. Diagnozy Nosowskiego, nawet te sprzed kilkunastu lat, okazują się zaskakująco aktualne.