Ogłoszenia

  1. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w naszym kościele – w piątki o godz. 17.30.

 

  1. Rekolekcje wielkopostne w naszym Duszpasterstwie odbędą się w dniach 30.03 – 01.04 (od czwartku do soboty przed Niedzielą Palmową) o godz. 18.00. Rekolekcje głosić będzie ks. dr Andrzej Persidok.

 

  1. W lewej nawie można obejrzeć obrazy ukraińskiego artysty Anatola Rudnickiego, absolwenta Szkoły Malarskiej
    w Buczaczu, College of Arts w Wyżnicy na Bukowinie oraz Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Malarstwem zajmuje się zawodowo od 1997 r., a jego obrazy znajdują się w prywatnych zbiorach na Ukrainie, w Polsce, Rosji, Niemczech, Uzbekistanie i Stanach Zjednoczonych.

 

  1. Dziś (05.03) o godz. 18.00 zapraszamy na Wieczór Kameralny. Wystąpią: Paweł Radziński – skrzypce i Janusz Grzelązka – fortepian. W programie utwory Bacha, Mozarta, Chaussona, Lutosławskiego, Paganiniego.

 

  1. Rozpoczęliśmy Wielki Post, czterdziestodniową drogę do Paschy. Jest on zaproszeniem do głębszej i ufnej modlitwy. Zachęcamy do udziału
    w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w piątki o godz. 17.30.

 

  1. W dniach 21.02 – 01.03, w związku z rocznicą rosyjskiej napaści na Ukrainę, w wielu kościołach trwa 9-dniowa modlitwa (nowenna) w intencji sprawiedliwego pokoju w Ukrainie. W naszym kościele modlimy się w tej intencji w czasie Mszy świętej o godz. 17.00.
  2. Kościół w Polsce, za pośrednictwem Caritas Polska i Caritas diecezjalnych udzielił wsparcia w różnej formie ponad 2 mln ukraińskich uchodźców. Wartość pomocy w postaci udzielenia schronienia, posiłków, paczek żywnościowych i darów rzeczowych oraz wsparcia integracyjnego wyniosła ok. 337 mln zł. Od pierwszych dni wojny Caritas udziela wsparcia rzeczowego w Ukrainie, wysyłając transporty pomocy humanitarnej
    o wartości ok. 260 mln zł.

Po roku bohaterskiej obrony Ukrainy wojna trwa nadal, przynosząc kolejne ofiary i dalsze zniszczenia. Ukraińcy wciąż potrzebują naszej pomocy.
W dzisiejszą niedzielę (26.02) w kościołach w Polsce zbierane są środki finansowe na ten cel.
Za pośrednictwem Caritas Polska, zostaną one przeznaczone na pomoc ofiarom wojny. Pieniądze można składać do skarbonek w kościele (z napisem: „Ukraina”) lub wpłacać na konto naszego kościoła (z dopiskiem: „Pomoc dla Ukrainy”).

  1. Rekolekcje wielkopostne w naszym Duszpasterstwie odbędą się
    w dniach 30.03 – 01.04 (od czwartku do soboty przed Niedzielą Palmową) o godz. 18.00. Rekolekcje głosić będzie ks. dr Andrzej Persidok.

 

  1. W dzisiejszą niedzielę (26.02) o godz. 18.00 zapraszamy na debatę „Więzi”: Reforma Kościoła, czy odrodzenie chrześcijaństwa. Debata wokół idei nowego Trydentu. Udział biorą: Sebastian Duda, Filip Flisowski, Zuzanna Radzik. Prowadzenie: Bartosz Bartosik. Transmisja debaty na kanale DŚT na YouTube.
  1. W najbliższą środę (22.02) przypada Popielec. Rozpoczynamy Wielki Post, czyli trwający 40 dni okres przygotowania do Paschy. Msza święta z pokutnym obrzędem posypania głów popiołem
    o godz. 17.00. W tym dniu obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a wiernych od 18. do 60. roku życia także post ścisły.

 

  1. W pierwszy piątek Wielkiego Postu (24.02) przeżywać będziemy Dzień Modlitwy Wynagradzającej i Postu za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. W naszym kościele w tej intencji modlić się będziemy w czasie Drogi Krzyżowej o godz. 17.30.

 

  1. W dniach 21.02 – 01.03, w związku z rocznicą rosyjskiej napaści na Ukrainę, w wielu kościołach trwać będzie 9-dniowa modlitwa (nowenna) w intencji sprawiedliwego pokoju w Ukrainie.
    W naszym kościele będziemy modlić się w tej intencji w te dni
    w czasie Mszy świętej o godz. 17.00. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

 

  1. W przyszłą niedzielę (26.02) o godz. 18.00 zapraszamy na debatę „Więzi”: Reforma Kościoła, czy odrodzenie chrześcijaństwa. Debata wokół idei nowego Trydentu. Udział biorą: Sebastian Duda, Filip Flisowski, Zuzanna Radzik. Prowadzenie: Bartosz Bartosik. Transmisja debaty na kanale DŚT na YouTube.

Wydarzenia kulturalne:

 

+ Dziś (05.02) o godz. 12.00 zapraszamy do Teatru Narodowego na kolejny Ostry Dyżur Poetycki z udziałem aktorów dobrodziejów. Dochód ze spektaklu przeznaczamy na rzecz Powstańców Warszawskich i Żołnierzy AK.

 

+ W dzisiejszą niedzielę (05.02) o godz. 18.00 zapraszamy na Wieczór Kameralny z Zespołem Vilni.

 

Zespół Vilni to grupa studentek z Ukrainy, które uciekając przed wojną, znalazły bezpieczną przystań w Warszawie. Grają i śpiewają w różnych konfiguracjach. Są wśród nich dyrygentki, wokalistki, instrumentalistki. Połączyła je chęć wspólnego muzykowania
i koncertowania. Wykonują przede wszystkim muzykę ukraińską
a capella, gdyż chcą ją rozpowszechniać poza granicami swojego kraju.

 

W zespole występują: Sofiia Zhukova (I sopran), Diana Kozachok
(II sopran), Bohdana Madziuk (alt) i Ludmiła-Aisata Bolli (kontralt). Fundusze zebrane podczas koncertu zostaną przeznaczone na pomoc dla mieszkańców Borodzianki w obwodzie kijowskim. Miejscowość została niemalże całkowicie zniszczona podczas obecnej wojny i jej mieszkańcy potrzebują wsparcia, aby przetrwać najbliższe miesiące. Wokalistki zespołu z góry dziękują za wszelką okazaną pomoc oraz solidarność z mieszkańcami Borodzianki i zapraszają serdecznie wszystkich tych, którzy chcieliby posłuchać ich nowych aranżacji ukraińskiej muzyki ludowej.

 

  1. Dzisiejsza niedziela Chrztu Pańskiego kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. Rozpoczynamy liczący 34 tygodnie czas zwykły, w którym nie wspomina się żadnej szczegółowej tajemnicy z życia Chrystusa, lecz wspomina się misterium Chrystusa w jego pełni, zwłaszcza w niedzielę.

 

  1. Na warszawskie obchody XXVI Dnia Judaizmu, zapraszamy do naszego kościoła w przyszłą niedzielę (15.01). O godz. 17.00 odprawiona zostanie Msza św. według formularza „O uproszenie miłości”. O godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie dyskusyjne: „Jak zmieniało się chrześcijańskie spojrzenie na Żydów”.

 

W rozmowie udział wezmą:

– prof. Stanisław Krajewski, profesor w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, żydowski współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan
i Żydów,

– ks. Grzegorz Michalczyk, duchowny rzymskokatolicki, krajowy duszpasterz środowisk twórczych,

– prof. Jerzy Sojka, teolog luterański, kierownik Katedry Teologii Historycznej

Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Prowadzenie: Marta Titaniec, sekretarz generalna Polskiej Rady Chrześcijan
i Żydów.

 

Dyskusja nawiązywać będzie do trzech świeżo wydanych ważnych książek:

– John Connelly, „Od wrogości do braterstwa. Rewolucja w katolickim nauczaniu o Żydach w latach 1933–1965” (Wydawnictwo Austeria),

– Gavin D’Costa, „Żydzi w doktrynie Kościoła katolickiego po Soborze Watykańskim II (Wydawnictwo Bratni Zew),

– abp Grzegorz Ryś, „Chrześcijanie wobec Żydów. Od Jezusa po inkwizycję. XV wieków trudnych relacji” (Wydawnictwo WAM)