Godne polecenia
Rozmowa, przekazująca solidną dawkę wiedzy zarówno o sztuce ikony, jak też o rozwoju koncepcji artystycznych na Zachodzie, toczona jest żywo i zajmująco. Biskup Janocha nie kryje przy tym własnych opinii, fascynacji i niepokojów…
fot. Wyd. Więź
Rozmowy niecodzienne to książka o codziennym życiu przeżywanym w niecodzienny sposób, w którym sam Chrystus jest pokarmem zaspokajającym wszelki głód i pragnienie. O swojej wierze, modlitwie, relacji z Bogiem i duchowej walce w sposób zadziwiająco szczery i nienarzucający się, opowiadają duchowni, dziennikarze, reżyserzy, aktorzy…
Czy możemy się czegoś nauczyć od świętych kobiet i mężczyzn żyjących w IV i V wieku na pustyniach współczesnego im świata? Udaj się wraz z nami w podróż i odkryj duchowość Matek i Ojców Pustyni.
W podróż do Matek i Ojców Pustyni zabierze nas o. Szymon Hiżycki OSB, który w serii 4 spotkań, jakie będą odbywały się na 1Piętrze w ramach cyklu „Duchowość na 1Piętrze”, przybliży nam duchowość Matek i Ojców Pustyni.
Może się wydawać, że we współczesnym świecie nie ma miejsca na mądrości Matek i Ojców Pustyni, że ich nauczanie to pieśń przeszłości, która, poza wąską grupką specjalistów, nie interesuje już nikogo więcej. Czy tak jest faktycznie? Czy nie możemy się niczego nauczyć od tych świętych kobiet i mężczyzn żyjących w IV i V wieku na pustyniach współczesnego im świata? I najważniejsze pytanie, czy my ich właściwie znamy?
A może jest jednak tak, że mądrość Ojców Pustyni dotyczy postawy wobec życia. Zachęcają oni do umiarkowania w sądzeniu, przedkładają milczenie nad gadulstwo, przestrzegają przed chciwością, zapraszają do poznawania samego siebie. Ojcowie nie wstydzą się mówić o swoich słabościach, świetnie wiedząc, że wyjście na pustynię jest czasem próby i wzrastania, a nie dowodem świętości. Nade wszystko są jednak ludźmi nieustannej modlitwy, mistrzami życia duchowego, wprawnymi nie tylko w osobistej pobożności, która przecież musiała być zawsze pierwsza, bo nie sposób przekazywać innym to, czego się nie ma; są też nauczycielami w szkole odkrywania Boga dla wszystkich, którzy odwiedzali ich na pustyni, a dziś wczytują się w ich powiedzenia.
Okazuje się bowiem, że ci prości ludzie – wszak wielu z nich było nawet niepiśmiennych – posiadali w sobie światło prawdziwej i głębokiej mądrości, wobec której nawet biskupi i możni władcy stawali w podziwie i głąb.
Data: 17 stycznia
Godzina: 18.30
Miejsce: 1Piętro, ul. Foksal 11, lok. 30, Warszawa.
Wstęp wolny!
Spotkanie modlitewne chrześcijan i Żydów
Warszawa, ul. Rakowiecka 61 (dolny kościół)
Środa, 2 października 2013 r., godz. 17.00
W programie m.in.
Lektura Ks. Rodzaju 11, 1-9, po hebr. (Waldemar Piekarski), po pol. (Ewa Klinger)
Komentarz żydowski R. Stas Wojciechowicz – rabin synagogi „Ec Chaim”
Komentarz chrześcijański Ks. Grzegorz Michalczyk – krajowy duszpasterz środowisk twórczych, członek Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów
Moja droga do dialogu (świadectwo): Bogdan Białek – prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach, wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów
Sympozjum
Aktualny stan dialogu chrześcijańsko-żydowskiego w Polsce
Warszawa, ul. Rakowiecka 61 aula PWT Collegium Bobolanum
Środa, 2 października 2013 r., godz. 18.00
W dyskusji panelowej, prowadzonej przez Tomasza Królaka, udział biorą:
Bp Mieczysław Cisło, biskup pomocniczy lubelski, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego
Stanisław Krajewski, filozof, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów
Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź”, wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów
Janusz Poniewierski, publicysta, prezes krakowskiego Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”
Barbara Sułek-Kowalska, dziennikarka, członek Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem
Organizator: Polska Rada Chrześcijan i Żydów
Partnerzy: Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie, Collegium Bobolanum, Laboratorium WIĘZI – Instytut Analiz Społecznych i Dialogu, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie
Patroni: Kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, R. Michael Schudrich – nacz. Rabin Polski, Bp Mieczysław Cisło – przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego, Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Nakładem Wydawnictwa Akademii Muzycznej w Gdańsku ukazała się książka PIEŚŃ NOWA CZŁOWIEKA NOWEGO. TEOLOGICZNO-MORALNE ASPEKTY MUZYKI W ŚWIETLE MYŚLI JOSEPHA RATZINGERA -BENEDYKTA XVI autorstwa ks. prof. Jacka Bramorskiego.
Licząca ponad 500 stron, wyjątkowa monografia naukowa ukazuje w nowatorski sposób związki i zależności między teologią a muzyką, podkreślając duchowe i kulturowe korzenie europejskiej muzyki sakralnej. W obszerny sposób praca prezentuje też myśl obecnego papieża Benedykta XVI, nazywanego „teologiem muzyki”. Rozważaniom autora towarzyszy szeroko zarysowane tło historyczne i filozoficzne. Książkę można postrzegać jako cenny podręcznik dla wszystkich zainteresowanych muzyką sakralną – jej historią, odrębnością, a zwłaszcza wymiarem teologicznym i kulturowym.
Cena 32 PLN. Książka do nabycia poprzez zamówienie w księgarni Akademii Muzycznej w Gdańsku (tel. 58 300 92 65), bądź w sklepie internetowym akademii.
Polecamy też serię naukową „Musica sacra” pod red. ks. Jacka Bramorskiego (7 tomów) z interesującymi artykułami poświęconymi szeroko rozumianej muzyce sakralnej.
- 1
- 2
- Następne »