Bliskie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie – spotkanie IV

W Synagodze Nożyków w Warszawie w najbliższy wtorek 27 maja odbędzie się organizowane przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów spotkanie otwarte z cyklu „Bliskie Spotkania Chrześcijańsko–Żydowskie”.

Gościem specjalnym będzie pisarz Wiesław Myśliwski a oprawę muzyczną zapewni jazzman Włodzimierz Kinior Kiniorski.

Początek o godz. 18.30.

Więcej informacji

 


 

W Synagodze Nożyków w Warszawie w najbliższy wtorek 27 maja odbędzie się organizowane przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów spotkanie otwarte z cyklu „Bliskie Spotkania Chrześcijańsko–Żydowskie”. Gościem specjalnym będzie pisarz Wiesław Myśliwski a oprawę muzyczną zapewni jazzman Włodzimierz Kinior Kiniorski. początek o godz. 18.30.

Podczas spotkania Wiesław Myśliwski zinterpretuje fragment własnej prozy. Oprawę artystyczną zapewni jazzman Włodzimierz Kinior Kiniorski. Świadectwa wygłoszą: Anna Chipczyńska – nowowybrana przewodnicząca warszawskiej gminy żydowskiej oraz Anna Connolly – autorka książki „Toksyczni święci czyli o kulcie cierpienia w chrześcijaństwie”.

Wiesław Myśliwski urodził się w 1932 r. w Dwikozach koło Sandomierza. Ukończył studia polonistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od pól wieku jest obecny w literaturze. Każda jego nowa książka staje się wydarzeniem literackim i kulturalnym. Jest autorem powieści: „Nagi sad”, „Pałac”, „Kamień na kamieniu”, „Widnokrąg”, „Traktat o łuskaniu fasoli”. Za dwie ostatnie z wymienionych pisarz został jedynym – jak dotąd – dwukrotnym laureatem nagrody Nike. W literackim dorobku pisarza ważne są także dramaty – „Złodziej”, „Klucznik”, „Drzewo” i „Requiem dla gospodyni”.

W 2007 r. Wiesław Myśliwski otrzymał w Kielcach tytuł doktora honoris causa Akademii Świętokrzyskiej. W 2002 roku został uhonorowany w Kielcach symboliczną statuetką „Duma regionu”. Jest laureatem Złotego Berła 2011 – nagrody przyznawanej przez Fundację Kultury Polskiej. Ponadto otrzymał 29 maja 2012 r. honorowe obywatelstwo Kielc. W 1980 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1980 roku.

Włodzimierz Kiniorski (Kinior) to muzyk i kompozytor, grający m.in. na saksofonie. Twórca stylu Flap, promującego eklektyzm muzyczny. W 2014 roku ukazała się jego płyta z Marią Pomianowską zatytułowana „Smok Dwugłowy”. Artysta uświetniał swymi koncertami m.in. Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko–Żydowskie. Był jednym z wykonawców, obok Józefa Skrzeka, Marka Piekarczyka, Apostolisa Anthimosa, Chóru Oktoich w spektaklu słowno–muzycznym pt. „Kazania Świetokrzyskie”, który odbył się 22 września 2012 r. w sanktuarium na Świętym Krzyżu.

Spotkania otwarte pod nazwą „Bliskie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie”, których organizatorem jest Polska Rada Chrześcijan i Żydów odbywają naprzemiennie, raz w kościele katolickim, raz w synagodze. Ich celem jest praktyczna realizacja idei dialogu rozumianego jako spotkania osób, w pełnym poszanowaniu i akceptacji własnej odrębności, tożsamości i indywidualności.

(za KAI)